Betonové oplocení z prefabrikátů, odlévaných do tvarových forem, si získalo své příznivce poměrně rychle zejména tím, že jde o rychlé a zároveň dostatečně kompaktní a spolehlivé řešení, kdy potřebujete zajistit dostatek soukromí a klid na svém pozemku. Betonové ploty mohou směle nahradit cihlovou nebo kamennou zídku a lze je s úspěchem využít i tam, kde by výstavba zdiva byla problematická, zdlouhavá a velmi nákladná.
Dobře postavený betonový plot vám bude sloužit zhruba čtyřicet let, bude odolávat dešti, větru, sněhu, námraze i prudkému slunečnímu žáru a můžete s ním počítat, jakožto se spolehlivou bariérou vůči pohledům zvědavců zvenčí. Mít dostatek soukromí je pro většinu z nás klíčové nejen pro pocit vlastní svrchovanosti, ale i pro zajištění důkladné relaxace a odpočinku.
Betonové oplocení se ovšem může stát i atraktivním řešením, které vaši parcelu, jak se říká, „pozvedne na vyšší úroveň“. Někdy k tomu stačí docela málo, jen vědět, jak to provést:
Kombinujte dvě barvy jako šachové pole – u ceny betonových plotů a jejich prestiže hraje velkou roli zejména barva. Obvykle se staví plot v jedné barvě, která je shodná u sloupků i panelů. Když ovšem panely mezi sebou prostřídáte ve dvou silně kontrastních barvách, získáte velmi atraktivní řešení. U šachovnicových polí nebudete řešit spáry a dosedací plochy mezi jednotlivými panely, které u stejné barvy mohou působit rušivě a vytvářet dojem, že nejde o celistvou plochu, ale složenou z půl metru širokých dílů.
Doplňte betonové panely dřevem – velmi často se betonový plot kombinuje s dřevěnými latěmi, které mohou být rozmístěny svisle nebo vodorovně. Vodorovné řešení vypadá přirozeněji, a zvláště zajímavě vypadá, pokud latě překládáte přes sebe v mírně skloněné pozici.
Zkuste to s živým plotem – živý plot dodá betonovému plotu šmrnc, o tom není pochyb. Můžete to provést i tak, že živý plot vysázíte jen na některých místech, anebo využijete okrasných dřevin, které budou pouze v popředí betonové dílce zajímavě doplňovat.