Každý z vás ví, co je to nástraha a past. Jistě dobře znáte různé pasti na hlodavce a možná si i dovedete představit, jak vypadá takové pytlácké oko nebo ocelové zubaté kleštiny na divoce žijící zvířata. Pasti se však mohou vyskytovat i v domech, které je zapotřebí vyklidit, i když samozřejmě nemáme na mysli žádné pytlácké nástrahy.
Stavební materiál – podsklepené staré domy s půdními prostory přímo svádí některé z nás ukládat v jejich potemnělých prostorách nejrůznější harampádí. Stává se, že se tu a tam objeví také stavební materiál – staré pytle s cementem a vápnem, vápenný štuk, písek, stavební sutiny, prosetá zemina atp. Pokud je zapotřebí takto zaplněnou místnost vyklidit, může to být docela obtížný krok i pro profesionály, kteří se vyklízením domů zabývají.
Staré spotřebiče – někteří lidé dovedou starší domy zaplnit i nefunkčními spotřebiči. Prostě je někam odloží, přikryjí krycí plachtou a ponechají je tu svému osudu. Je to mnohem jednodušší řešení, než zajišťovat odvoz na skládku, což může být komplikované a nákladné. A tak se klidně může stát, že ve vyklízeném objektu narazíte na starou chladničku, pračku, velký pultový mrazák, starou hoblovku, stojanovou vrtačku, a třeba i soustruh.
Palivo, barvy, kyseliny a louhy – v domech bývají ukryté různé poklady a mezi nimi se občas objeví i kanystr s benzínem, plechovka syntetické barvy, sklenice s ředidlem, nádoby s louhem sodným a kyselinou fosforečnou či sírovou nebo dusičnou. Nebezpečné je to zejména tehdy, jsou-li nádoby zkorodované, proděravělé, či špatně uzavíratelné. Plastové kanystry mohou být již zkřehlé a mohou při úchopu praskat a hrozí vám potřísnění nebezpečnou chemikálií. Profesionálové s těmito jevy počítají a jsou také vybaveni potřebnými ochrannými prostředky. Můžete být bez obav oslovit vyklízecí firmu i tehdy, máte-li podezření na výskyt takovýchto předmětů.