Zeleninu a ovoce můžete teoreticky přepravovat v přepravních kontejnerech či nádobách, vyrobených ze šesti základních materiálů: Ze skla, z papírového kartonu, ze dřeva, z kameniny, keramiky či kamene, z kovu a z plastu. Vylučovací metodou se dobereme poměrně jasných závěrů, že sklo pro přepravování ovoce slouží pouze v omezených velikostech, a že se jedná zejména o ovoce tepelně upravené do podoby džemů nebo kompotů. Papírový karton je pro přepravu ovocných a zeleninových plodů naprosto nevhodný, protože se velmi rychle kontaminuje vytékající šťávou a podléhá zkáze, a kameninové či keramické nádoby jsou velmi těžké a špatně skladné a byly využívány zejména před staletími vzhledem k tomu, že tehdy neměli lidé takové technické možnosti, jaké máme dnes.
Z výčtu materiálů nám zbyl kov, plast a dřevo. Kovové přepravky občas v logistice zahlédneme, ovšem jedná se zejména (kvůli nižší hmotnosti) o slitiny hliníku a ty nejsou vzhledem k ceně materiálu a také sporné zdravotní nezávadnosti zrovna ideální. Kovové přepravky na zeleninu a ovoce tedy můžeme také vyloučit. Zbývá dřevo a plast. Dřevěné bedýnky se dnes stále s úspěchem využívají, je to materiál zdravotně způsobilý, ale jeho nevýhody se začnou zrcadlit již po velmi krátké době – dřevo rádo praská a není tak pevné, bedýnky se špatně ukládají do větších výšek, protože mají tendenci padat, a dřevo také rádo přijímá plísně a hnilobu a velmi špatně se udržuje v čistotě.
Toto jsou důvody, proč se někteří výrobci rozhodli pro produkci a propagaci plastových přepravek na ovoce. Plast je lehký, zdravotně zcela nezávadný, velmi pevný, plastové přepravky či kontejnery se snadno skladují i ve velkých výškách nad sebou a tento materiál velmi snadno udržíte v čistotě jen s pouhými běžnými čisticími saponáty, desinfekcí a tlakovou vodou. Plast do sebe nenatáhne plísně ani hnilobu, jako dřevo, a tím pádem omezuje její výskyt i po dlouhou skladovací dobu.