K tomu, abychom s počítačem mohli vůbec něco dělat, potřebujeme mimo jiné také příslušný software . Ten nejzákladnější je samozřejmě běžnou součástí základního operačního systému. Například u Windows jsou to programy jako Word, Kalkulačka, Malování či internetový prohlížeč, které umožní základní úkony.
Pokud však chcete některý specializovaný, nezbude vám, než si jej dodatečně pořídit. A zde právě mnoho lidí narazí. Vzhledem k tomu, že se jedná o program, není v současné době potřeba klasický nosič – je možno jej stáhnout z internetu. A zde je samozřejmě nabízen za nejrůznější cenu. Většina jej však chce zdarma. Proč?
Ironií je, že ti samí lidé, kteří si programy opatřují tímto způsobem, by v obchodě často neukradli ani housku. Přitom výroba a vývoj daného programu, stejně jako jeho distribuce, stojí peníze. Je potřeba zaplatit programátorům, kteří jej vymysleli, webovým stránkám, které jej nabízejí, a podobně. K tomu se samozřejmě používají zisky z jeho prodeje. Pokud jej ale lidé budou stahovat nelegálně, aby za něj nemuseli platit, k čemu to povede?
Jednoduše k tomu, že si vývojáři budou myslet, že o daný výrobek není zájem, protože se neprodává. Nebudou tedy mít iniciativu zlepšovat jeho distribuci nebo vyvíjet novější verze. Lidé se tak sami připravují o možnost si daný program pořídit.
Navíc je zde ještě další nebezpečí. Nemůžete totiž říci, zda programy, stažené z neoficiálních zdrojů, neobsahují nějaké viry. A nemusí jít jen o ty, které vám rozbijí počítač. Může jít i o nenápadný typ, o kterém ani nemusíte vědět, avšak on bude získávat informace z vašeho PC a posílat je svému tvůrci.
Dobrým nápadem zde tedy je rozhodně v tomto případě nešetřit. I když se nejedná o hmotnou věc, stejně byly do jejího vývoje investovány peníze, a rozhodně to nebylo zadarmo. Je jen fér, pokud jej chceme využívat, že zaplatíme požadovanou částku. Tak trh funguje, nebo ne?