Měřidla
Záleží, co vyrábíme a k jakému účelu, ale někdy se ve strojírenství hraje i na tisíciny milimetru, což je opravdu malá míra, ale k tomu, aby daný stroj či zařízení fungovalo je opravdu potřeba. Jako příklad si můžeme vzít uložení s přesahem pro kuličková ložiska například v převodovce. Když danou součást vyrobíme, tak ji musíme zkontrolovat, abychom měli jistotu, že právě takové ložisko půjde nalisovat na hřídel.
Malý rozměr by znamenal, že by nedrželo na místě a při velkém by zase nešlo nalisovat. K měření je zapotřebí zvolit vhodný měřidlo, které musí být vyrobeno za dodržení norem a procházet kontrolou, při které se provede případná kalibrace. U přesnosti na setiny může stačit digitální ? posuvné měřítko, ale u přesnějších věcí je potřeba už mikrometr. Kromě běžných záležitostí můžeme měřit také závity, míru přes zuby na ozubených kolech a řadu dalších záležitostí. Samozřejmě vždy musíme s daným měřidla umět správně zacházet.
Pasametr
Většinou je to cenově dražší měřidlo, ale v praxi je k vidění poměrně často. Má vlastní budík, na které ukazuje výchylku na tisíciny milimetru. Vždy musíme vybrat měřidlo s vhodným rozpětím, přičemž to se posouvá po 25 mm. Jak s pasametrem měřit? Jako první si musíme vzít základní měrky Johansonky podle toho, jaký rozměr chceme měřit. Jestliže v sadě není, tak to ničemu nevadí, protože se dají skládat.
Vložíme je mezi dva dotyky pasametru a zahýbáme s nimi, abychom dostali pryč vzduch a co nejvíce snížili chybu měření. Na budíku si nastavíme potřebnou odchylku a následně už můžeme měřit jedni součást za druhou. Většinou levý dotyk se po stisknutí vysune, takže výměna součástí je skutečně snadná. Pořizovací cena sice není nízká, ale ve firmě se tohle měřidlo rozhodně využije, a proto je to rozhodně dobrá investice. Přeci jen musíme mít jistotu, že výrobek putující k zákazníkovi bude mít požadovanou kvalitu.