Jednou z věcí, které má rádo čím více lidí, jsou i online hry. A ačkoliv nejsou mnohdy ani zdaleka tak škodlivé, jak si mnoho lidí představuje, je pravdou, že rozhodně nejsou ani nevinné. A jednou z věcí, na které si musíme dát pozor, je fakt, že mohou způsobovat závislost, a to nejen u dětí, ale i u dospělých. Proto je potřeba vědět, jak tomu předejít a čeho si všímat, abychom poznali, zda jsme my nebo někdo z našich blízkých této závislosti nepodlehli. V první řadě je potřeba se ptát, jak vlastně tyto hry způsobují závislost. Důvodem je to, že jsou v podstatě ultimátním únikem před skutečným světem.
Nezáleží na tom, jací jsme nebo jak vypadáme – ve hře můžeme být kýmkoliv. Můžeme provádět hrdinské kousky bez toho, že bychom se museli bát zranění nebo dokonce smrti. Dále je faktem, že zde můžeme velmi snadno najít pocit uspokojení, například po splnění náročného úkolu nebo získání nějakého vzácného předmětu. A to funguje v podstatě na podobném principu, jako hrací automaty. Ty také působí na podobném principu, kdy nás občas nechá vyhrát menší částku (v případě her dostaneme méně cenný předmět), přičemž hlavní výhra přijde až za mnoho pokusů, pokud vůbec.
Tím hry udržují své hráče ve hře, neboť tito často věří, že při dalším pokusu onen předmět určitě získají. Jaké jsou ale příznaky závislosti? V první řadě je to trávení více času u hry, a následné zanedbávání rodinných či pracovních povinností. Takoví lidé se snaží vyhnout, pokud možno všemu, jen aby mohli neustále hrát, a jsou schopni, pokud mohou, u ní strávit i 20 hodin denně, což rozhodně není zdravé. Dále jsou to také peníze, které do hry onen člověk dává. Mnohé hry totiž mají mikrotransakce, a ty jsou čím dál větší. Než se nadějeme, můžeme kvůli nim přijít o spoustu peněz. To samozřejmě v dnešní ekonomické situaci není ideální, a je jasné, že to může vést k mnoha problémům.